Aile

Gamofobi evlilik korkusu nedir belirtileri nelerdir evlilik korkusu nasıl aşılır?

Evlilik korkusu gamofobi nedir? Evlilik korkusu nasıl aşılır? Evlilk korkusu gamofobi neden olur? Aşkı sonsuzlaştırma olarak gördüğümüz evlilik her ne kadar kulağa oldukça heyecan verici gibi gelse de ne yazık ki bu bazılarımız için can sıkıcı olabiliyor. Bazılarımız buna ‘korkaklık’ desede halk arasında biz buna kısaca ”evlilik korkusu” diyoruz. Peki nedir bu evlilik korkusu? İşte bilinenin aksine gamofobi dediğimiz evlilik korkusu…

İki insanı birbirine bağlayan ve durumu resmileştiren ”ölüm onları ayırana dek” sözcükleriyle sonsuza kadar devam edecek olan ilk adım. Birçok insan için evlilik oldukça kutsal ve heyecan verirken bazıları için durum biraz farklılaşabiliyor. Bilinenin aksine evlilik korkusu olanları genellikle ilişki yaşamaktan da çekinen olarak bilirken aslında evlilik korkusu olan kişiler sevebiliyor aşık olabiliyor uzun beraberlikler götürebiliyor ancak konu evliliğe gelince durum değişiyor. Dışarıdan oldukça basit gibi görünen bu can sıkıcı durum aslında fobi bile olabiliyor. 

EVLİLİK KORKUSU NASIL AŞILABİLİR?

Evlilik korkusu dediğimiz şey için aslında yapılabilecek tek doğru şey psikolojik desten almaktan geçiyor. Ancak bazı durumlarda yine evlilik korkusu olarak tabir ettiğimiz bir diğer durum da kişinin kendi içerisinde mantıklı bir açıklama yapıp evlenmeye karşı olumsuz bakmasıdır. Bu tarz kişiler belirli yaaşnmışlıkların verdiği sebeplerden dolayı kendisini evliliğe karşı törpülemesiyle oluşuyor. Ancak diğer durumlarla kıyaslandığında bu tp durumları çözmek çok daha kolay olmaktadır.

Etiketler
Daha fazla

Benzer Yazılar

Close
Close