Sağlık

Topuklu ayakkabı giymek zararlı mı modaya uyacağım diye sağlığınızdan olmayın

İş kadınlarınınn vazgeçilmez kombini kalem etek ve stiletto ayakkabılar her ne kadar çok güzel de dursa sizleri sağlığınızdan edebilir. Özellikle topuklu ayakkabı bel ve boyun ağrılarına neden olabileceği gibi dar kalem etekler de bacaklarınız için problem yaratabilir. Uzmanlar, modaya uymak isterken sağlığınızdan olmamanız gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. İşte o uyarılar… 

MODAYA UYACAĞIM DİYE SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN

Çoğumuzun yaşadığı sorunlardan olan bel ağrısı ve omurga sağlığı için günlük yaşamda giyilen kıyafetlerden yatak ve yastık seçimine, seçilen egzersiz türünden topuklu ayakkabıya kadar pek çok şeye dikkat edilmesi gerekiyor. Omurga sağlığını korumanın birinci yolunun, omurgaya aşırı yük binmesine neden olacak kıyafet ve aksesuarlardan uzak durmak gerektiğini söyleyen Liv Hospital Omurga Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öztürk günlük yaşamda dikkat edilmesi gerekenler hakkında önerilerde bulundu.

 YÜKSEK TOPUKLU AYAKKABILAR AYAK ANOTOMİSİNİ…

Yüksek topuklu ayakkabılar ayak anatomisini bozarak vücutta ciddi problemlere yol açar. Topuklu ayakkabı giyildiği takdirde vücudun kuvvet merkezinde öne doğru kayma oluşur. Bu da kalça ve omurganın hizasını bozar.

SIKI SUTYENLERE DİKKAT

Sıkı sutyenler ve çapraz sporcu sutyenlerine dikkat edin. Benzer şekilde boyundan bağlı giysiler de omuz, sırt ve boyun sağlığını riske atıyor.

OTURARAK ÇALIŞIYORSANIZ

Oturarak çalışıyorsanız ayaklarınızın yere sağlam basmasını sağlayacak ayakkabılar giyin.

CÜZDAN BİLE ÇOK ÖNEMLİ

Cüzdanınız bile omurganıza ağırlık yapıp dengesini bozabilir. Gülle gibi ağır cüzdanlardan kaçının.

AĞIR KOLYELER…

Boyna uzun süreli ağır kolyeler takmayın.

KALEM ETEKLER YÜRÜMEYİ

Kalem etekler dizleri birleştirdiği için dengeli yürümeyi zorlaştırır. Hareket kısıtlandığı için disklerde sorunlara yol açabilir.

ZAYIF GÖRÜNMEK İSTERKEN…

Zayıf görünmek ya da vücudu toparlamak için giyilen korseler çok sıkıysa ve esnemiyorsa omurgaya basın uygulayarak disklerinizi tehlikeye sokabilir.

KADINLAR DAHA FAZLA RİSK TAŞIYOR

Omurga sorunları erkeklere göre kadınlarda daha sık görülüyor. Bunun nedenini ise genetik ve hormonal faktörler oluşturuyor. Osteoporoz sıklıkla kadınlara özgü bir sorun olarak görülürken, osteoporotik omur kırıklarının kadınlarda görülme sıklığının erkeklere nazaran daha fazla olduğu biliniyor. Kadınların düzenli beslenmesi ve yüzmesi bu sorunu büyük oranda azaltabiliyor.

Etiketler
Daha fazla

Benzer Yazılar

Buna da bir bak

Close
Close
Close